Daikin Klima Kış Ayarı Nasıl Yapılır?

Daikin Klima Kış Ayarı Nasıl Yapılır?

Daikin split klimalar oda iklimlendirmeleri için tasarlanmış klimalardır. Kullanım amacı yalnızca kullanıldığı odanın ısıtılması ve soğutulması olmalıdır. Klima sıcaklığı alınırken konfor ısısı dikkate alınarak ayarlanmalıdır. Bu nedenle bu yazıda Daikin klima kış ayarı nasıl yapılır sorusuna cevap vereceğiz.

Konfor ısısı her mevsime göre değişir ve anlamı; mevsime göre vücudun en rahat hissettiği sıcaklıktır. Bu nedenle klima kış ayarları yapılırken konfor ısısı dikkate alınarak yapılmalıdır. Konfor şartlarına uygun olarak ayarlanan klimalar hem daha ekonomik hemde daha verimli iklimlendirme şartları sağlarlar. Klima kış ayarı yapılırken, klimaları 19 ile 22 derece arasında tutmak ideal sıcaklığı ayarlamaya yardımcı olacaktır. Konforlu iklimlendirme için bu ısı ayarları kullanılmalıdır.

Daikin Klima Kış Ayarı Nasıl Yapılır?

Daikin klima kış ayarı kumandadan rahatlıkla yapılabilir. Her modelin kumandası farklı şekildedir ve bu nedenle kumanda üzerindeki simge ya da semboller farklı anlamlara gelebilir. Bazı klima modellerinin klimalarında kar simgesi  şeklinde gösterilen ‘’soğuk’’ işareti başka bir kumandada “Cool” kelimesiyle ifade edilmektedir. Isıtma modu simge olarak güneş ile ifade edilmiştir. Kelime olarak “Heat” kelimesi yer almaktadır. Nem alma moduna baktığımızda simgesi damla işareti, kelimesi ise “Dry” kelimesidir. Fan modunun simgesi pervane işareti, kelimesi ise ”Fan”dır. Kumanda üzerindeki üçgen simgesi otomatik modu simgelemekte, kelime karşılığı ise “Auto” kelimesidir. Kullanıcının havayı sağa-sola veya aşağı-yukarı yönlendirilmesi için “Swing” düğmesi bulunmaktadır. Kullanıcının isteğine bağlı olarak açma ve kapama zamanlayıcıları için “Timer” düğmesi bulunmaktadır. Daikin cihazlarda kullanılan akıllı göz fonksiyonu sayesinde kullanıcının olmadığı zamanlarda enerji tasarruf modu devreye girmektedir. Aynı zamanda kullanıcının üzerine soğuk veya sıcak havayı üfleyerek rahatsız etmemek üzere kullanıcı sağa geçtiğinde, klima sol tarafa üfleme kanatlarını çevirir. Sola geçtiğinde sağ tarafa çevirerek kullanıcı üzerine vurmasını engeller.

Kış ayarlarında rahatlıkla kullanılan ısı pompalı klima sistemleri enerji verimliliği ile en etkili ısıtma alternatiflerindendir. Klimaların sahip olduğu ısı pompası, ortamda bulunan havayı direkt oalrak ısıtır. Daikin klima kış ayarları yapılırken klimanın 25°C’nin altında ve dış ortam sıcaklığından maksimum 6°C daha düşük bir sıcaklığa ayarlanmaması tavsiye edilir. Örneğin, dışarıda hava sıcaklığı 32°C ise, iç ortam sıcaklığının 26°C’den daha düşük olmaması gerekir. Daha düşük sıcaklıklar, iç ortamdaki nemin azalmasına yol açar ve bu da, burun ve boğaz zarını kurutarak soğuk algınlığına benzer belirtiler gösterir. Çok sıcak günlerde dış ortamla iç ortam sıcaklıkları arasındaki farkın arttırılması kabul edilebilir; ancak bu fark, soğuk ve sıcak ortamlar arasındaki geçişte yüksek sıcaklık farkından kaynaklanan “soğuk şok” stresinden korunmak için 10°C’yi geçmemelidir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Whatsapp Sipariş
İletişime Geç